Home Artykuły Rozwój Duchowy – czym jest
Rozwój Duchowy – czym jest
0

Rozwój Duchowy – czym jest

0
rozwój duchowy

Rozwój Duchowy

Jeśli czytasz te słowa to zapewne zainteresował Cię temat rozwoju duchowego. Być może nawet poszukujesz informacji „jak się rozwijać duchowo” lub po prostu z ciekawości chcesz wiedzieć co to takiego jest ten rozwój duchowy i na czym polega. 

Na temat rozwoju duchowego narosło wiele mitów wynikających z dużej elastyczności tego pojęcia i używania go w rożnych kontekstach. W artykule tym postaram się wyjaśnić na czym dokładnie polega rozwój duchowy, a czym rozwój duchowy nie jest. 

Rozwój duchowy można określić jako proces rozwoju człowieka od strony duchowej. Czym jednak jest ta strona duchowa? I w jaki sposób można się w niej doskonalić? 

Niektórzy ludzie myślą, że rozwój duchowy polega na wykonywaniu określonych praktyk, w tym nawet praktyk religijnych. Mylnie go utożsamiają z ćwiczeniem lub rytualnym powarzeniem określonych czynności takach jak medytacja, modlitwa, ćwiczenia oddechowe, relaksacja, ćwiczenia umysłu etc. Rozwój duchowy mylony jest również często z posiadaniem zdolności parapsychicznych, tak zwanych „nadprzyrodzonych”, które to w istocie są zdolnościami technicznymi i można je zazwyczaj rozwijać bez pogłębiania rozwoju duchowego. Tymczasem rozwój duchowy można określić jako naturalny proces stawania się lepszym człowiekiem w kategoriach moralnych i świadomościowych. 

 

duchowość

Rozwoju Duchowego nie można kupić

Wiele osób praktykując rożnego rodzaju systemu rozwoju osobistego, systemy ezoteryczne oraz systemy religijne – uważa, że rozwija się w ten sposób duchowo. Może w istocie być to prawda bowiem każde niemal intencjonalne działanie ku „stawaniu się lepszym człowiekiem” możemy zaliczyć w poczet rozwoju duchowego. Jednakże same te systemy rozwojem duchowym nie są. One go tylko mogą – choć wcale nie muszą – stymulować. To czy rozwój duchowy stymulować będą zależy od tego na ile człowiek świadomie prowadzi własną praktykę i potrafi odróżnić ćwiczenia umysłu, czy rytualne powtarzanie określonych czynności od wzrostu i rozwoju własnej świadomości. 

Tak samo ma się to z uczestnictwem w rożnego rodzaju kursach, szkoleniach, z czytaniem książek etc. Można robić to w intencji własnego rozwoju duchowego i wówczas ów rozwój przebiega faktycznie bardziej świadomie w człowieku. 
Jesteśmy bardziej świadomi zachodzących w nas zmian, podnosi się nasza samoświadomość więc rozwój duchowy następuje w sposób świadomy. Jednakże nie da się rozwoju duchowego kupić ani sztucznie wymusić, zaprogramować etc. Nie można iść na kurs rozwoju duchowego – zapłacić i wyjść jako uduchowiona osoba, bo się dostało jakiś papierek etc. Nie można przeczytać nawet najmądrzejszej książki i zapamiętawszy jej treść uznać się za rozwiniętego duchowo. Podobnież opanowanie rożnych technik mentalnych tak popularnych w ezoteryce i parapsychologii – nie ma nic wspólnego z rozwojem duchowym. 

 

czym jest rozwój duchowy

Rozwój duchowy to proces

Prawdziwy rozwój duchowy przebiega w rzeczywistości w nas nieustanne. Rozwój duchowy to proces uczenia się duszy można by powiedzieć. Każde nasze doświadczenie w życiu i czynność – nieważne jak błahe by się mogły wydawać – mogą, a w istocie są nawet gdy z tego sobie nie zdajemy do końca sprawy – elementem naszego rozwoju duchowego. Życie to proces uczenia się na własnym doświadczeniu a rozwój duchowy jest z tym ściśle związany. Rozwój duchowy to też zdolność do oglądu rożnych kwestii z perspektywy. Przejawia się on w tym, że człowiek rozumie więcej, jest bardziej świadomy i samoświadomy a przez to wybiera wyższe wartości i wyższą jakość życia wewnętrznego poprzez konstruktywne, mądre interpretowanie rzeczywistości. 

 

rozwijać się duchowo

Rozwój duchowy w ezoteryce i new-age

Rozwój duchowy w new-age i ezoteryce kojarzy się często z odjechanymi hipisami, naśladownictwem orientalnych religii i ich obyczajów czy też zajmowaniem się rożnego rodzaju sztukami tajemnymi. Jest to otoczka, którą widzimy na zewnątrz, która może świadczyć o zainteresowaniu danej osoby poszukiwaniami prawdy a w tym prawdy duchowej (czyli rozwoju duchowego), jak również może być to nic innego jak kolorowa fasada i bezmyślne kopiowanie tego czego się nie pojmuje od tych, którzy wydali się komuś tajemniczy i efektowni. 
Rozwój duchowy nie polega na wymianie jednej religii na drugą.

Gdzie w tym wszystkim jest rozwój duchowy? Otóż rozwój duchowy jest pierwiastkiem niewidzialnym. Rozwoju duchowego nie można wskazać palcem i powiedzieć „O! Patrzcie!” nie da się go zważyć ani zmierzyć w sposób obiektywny. Nie da się nim pochwalić, gdyż w momencie kiedy stanowił by element przechwałki wykazywałoby to na jego iluzoryczność. To jak z duszą, bogiem i innymi metafizycznymi wyższymi wartościami – jeśli chcemy je wskazać to uczciwie możemy wskazywać jednanie kierunek a nie sam obiekt, gdyż w momencie sprowadzenia tych wartości do mierzalnej, sprecyzowanej formy ich ponadprzeciętna i ponad-naturalna wartość gdzieś nam ulatuje. 

 

poradnik rozwoju duchowego

Rozwój duchowy jest na wyciągnięcie ręki

Prawdziwy rozwój duchowy jest na wyciągnięcie Twojej ręki. Ba! – jeszcze bliżej. On jest cały czas w Tobie. Cały czas przebiega i fakt, że czytasz te słowa świadczy o twoich poszukiwaniach, a same poszukiwania oznaczają rozwój, bo są ruchem, są działaniem, są inicjatywą i i są procesem odkrywania, zdobywania nowej świadomości etc. Pamiętaj, że wszelkie oferowane Ci narzędzia mogą być w istocie przydatne: książki, kursy, warsztaty i cała masa innych, bardzo przyjemnych i wartościowych często rzeczy. Jednak o swój rozwój duchowy się nie martw. Nigdzie nie musisz za nim gonić, niczego nie musisz tak naprawdę osiągać w tej dziedzinie poza samą świadomością. Ty już jesteś istotą duchową, która się rozwija bo doświadcza istnienia. Chęć jego bardziej świadomego, głębszego zrozumienia zaiste szlachetna – świadczy tylko o bardziej świadomie przebiegającej formie owego procesu zwanego rozwojem duchowym

 

rozwój duchowy czym jest

Otwarty umysł to rozwój duchowy

Na koniec ważna informacja. Nie ma rozwoju duchowego bez otwartego umysłu. Chyba to jeden z niewielu, jeśli nie jedyny dający się łatwo rozpoznać wyznacznik i element składowy prowadzący do rozwoju duchowego. Otwartość umysłu czyli zdolność do przyjmowania innego punktu widzenia niż aktualnie posiadany, przyjmowania na potrzeby obiektywnej analizy jakiegoś zagadnienia, obserwowania z rożnych perspektyw, także przyjmowania i szanowania perspektywy emocjonalnej, uczuciowej etc. Zdolność do zmiany własnego punku widzenia i przekonań w obliczu nowych informacji etc. Kto trzyma się dogmatów i wiary w określoną wersję rzeczywistości – ten zatrzymuje się w swoim rozwoju duchowym. 

Jak powiedziałem już wcześniej – rozwój duchowy nie polega na zamianie jednej religii na drugą, jednego zestawu wierzeń na inny i dalszym rytualnym, powtarzaniu, bezmyślnych zachowań, twierdzeń i innych elementów osobowości w ramach naśladownictwa. Rozwój duchowy polega na chłonięciu i poznawaniu świata oraz siebie samego, bez odrzucania niewygodnych informacji, bez nawet ich wartościowania na wygodne i niewygodne. Poznajemy i przyjmujemy świat takim się jawi, a każdą zmianę w jego obrazie, w informacjach jakie o nim posiadamy – adoptujemy i przyjmujemy bez obawy, że to naruszy nasz wykreowany obraz i nasze własne mniemanie o sobie czy świecie. Jednocześnie nigdy też w rozwoju duchowym nie zakładamy, że osiągnęliśmy już szczyt wiedzy i teraz to już wszystko wiemy jak jest. Rozwój duchowy to też pokora przed ogromem i niezwykłością świata oraz zdolność nieustannego doceniania i napawania się tą niezwykłością. 

 

Jakub Qba Niegowski
qba [małpa] nawarsztaty.pl

You cannot copy content of this page