Home Artykuły Rozwój Osobisty – czym jest
Rozwój Osobisty – czym jest
0

Rozwój Osobisty – czym jest

0
Rozwój Osobisty

Ostatnimi laty bardzo zaczęło popularyzować się w Polsce i na świecie pojęcie rozwoju osobistego. W tej materii zaczęliśmy doganiać zachód, odkrywając, że zgłębienie wiedzy dotyczącej tego jak działa nasz umysł i nauka umiejętnego posługiwania się tą wiedzą aby wieść bardziej wydaje i samoświadome życie jest w istocie rzeczą bardzo wartościową i opłacalną. 

Czym jest Rozwój Osobisty

Czym jest rozwój osobisty? Otóż jest to rozwój człowieka głównie na płaszczyźnie mentalnej i emocjonalnej, polegający na świadomym poznawaniu mechanizmów ludzkiego umysłu dla osiągnięcia bardziej świadomego życia oraz zdolności świadomego posługiwania się pełnią narzędzi jakie nasz umysł nam oferuje. 
Pojęcie rozwoju osobistego bardzo często stoi w moim słowniku tuż obok rozwoju duchowego gdyż w istocie obie te dziedziny zajmują się tematyką bardzo sobie bliską, przy czym rozwój osobisty koncertuje się na materialnej i psychologicznej stronie życia, nie sięgając już do metafizyki, która jest z kolei domeną rozwoju duchowego. 

 

Czym jest Rozwój Osobisty

Rozwój osobisty a biznes

Pojęcie rozwoju osobistego bardzo mocno w naszej świadomości zaczyna korespondować z zagadnieniami prowadzenia biznesu. Istotnie dla zwiększenia skuteczności i świadomego działania, wielu ludzi biznesu interesuje się zagadnieniami rozwoju osobistego, poprzez które stara się zdobywać wiedzę o naturze ludzkiej, o naszych potrzebach, sposobach komunikowania się, ambicjach, dążeniach, marzeniach, strategiach ich realizacji etc. Rozwój osobisty pomocny jest więc wszędzie tam gdzie człowiek pragnie zaangażować się w stanie się lepszym, wydajniejszym, bardziej skutecznym, bardziej świadomie działającym a co za tym idzie trafniej komunikującym swój przekaz. 

 

o rozwoju osobistym

Rozwój osobisty na co dzień

Rozwój osobisty to jednak nie tylko biznes i wbrew pozorom kojarzenie go jedynie z motywacją, motywowaniem się, skutecznym komunikowaniem w biznesie i wyznaczaniem własnych strategii działania to jedynie fragment zagadnienia rozwoju osobistego. 
W istocie o rozwoju osobistym możemy mówić wszędzie tam gdzie człowiek stawia na świadome poznawanie samego siebie, swoich psychologicznych i emocjonalnych potrzeb, mechanizmów etc., w celu samodoskonalenia czyli osiągania lepszych rezultatów w wybranych przez siebie dziedzinach życia. 
Czasami jednak rozwój osobisty to po prostu nasze życie na co dzień. Życie, które nas uczy poprzez doświadczenie i jeżeli świadomie do tego naszego codziennego doświadczenia podejdziemy to również możemy mówić tu o praktykowaniu rozwoju osobistego. 

 

Rozwój Osobisty a biznes

Rozwój osobisty to nie religia

W ramach podsumowania na zakończenie pragnę wyrazić taką myśl: rozwój osobisty to nie religia i nie powinniśmy traktować w nim niczego w sposób dogmatyczny, natomiast dobrze, aby rozwój osobisty stał się naszą „religią” w takim sensie jak do niedawna zagadnienie religii było potocznie kojarzone – czyli aby stał się dla nas częścią naszego życia, naszej codzienności, naszą filozofią – po prostu sposobem na bardziej świadome życie. Niech pojęcie rozwoju osobistego skłania nas do większego zwracania uwagi na własne mechanizmy, odruchy, postępowanie, niech rozwój osobisty będzie dla nas pojęciem, które wyraża wyższą jakość siebie jaką pragniemy przyodziać i w ten sposób wyrażamy naszą naturę. Jaką naturę? Naturę istoty, która pragnie stawać się lepsza, bardziej świadoma siebie i lepiej rozumieć otaczający ją świat. 

W rozwoju osobistym pamiętajmy jednak o tym by nowo nabywana wiedza stanowiła dla nas uzupełnienie, dopełnienie dla zawsze otwartego umysłu i aby nowe wiadomości nie stawały się naszymi dogmatami wiary i nowej religii zwanej pogonią za doskonałością. Nie na tym bowiem rozwój osobisty polega by zaprzeczyć dzisiejszemu sobie, wyprzeć siebie i zastąpić zbiorem prawideł z mądrych kursów i książek, ale aby siebie właśnie zaakcentować, docenić i nauczyć się wreszcie wykorzystywać lepiej nasze wrodzone przymioty. Prawdziwy rozwój osobisty powinien być więc sposobem na pogłębienie wiedzy o sobie, swoich możliwości działania a co za tym idzie aby czuć się pełniejszym, spokojniejszym, bardziej ugruntowanym w sobie, w wyższej świadomości siebie – a nie aby gonić za czymś uciekając od tego co mamy w sobie. Zrozumieć siebie i docenić, a następnie zacząć skutecznie z tego korzystać – oto jak widzę dobrze prowadzony rozwój osobisty. 

 

Jakub Qba Niegowski
qba [małpa] nawarsztaty.pl

You cannot copy content of this page